Одна історія
Колись, кілька років тому, я прочитав фразу, яка відклалася в глибині душі, і відкрила очі на багато що відбувається в цьому світі: «Не відмовляй у допомозі, коли твоя рука в силах зробити це!». Під «рукою» тут, напевно, мається на увазі щось більше, ніж частина тіла. Це і бажання допомогти ближньому, який потребує цієї допомоги, поділитися тим, що є всередині тебе, не просячи нічого натомість. Сховати своє горе і гординю куди подалі і піддатися дійсно щирим почуттям і бажанням, що йде від серця, а не від мозку.

Це був мій перший візит до дитячого будинку. Спочатку мною рухав інтерес, простий людський інтерес. Але чим ближче була поїздка, це почуття ставало більш усвідомленим і рішучим. Я почав розуміти, що коли я приїду, мені потрібно буде про щось говорити, якось зацікавити, чимось зайнятися з дітьми. Єдине питання, яке у мене було це «Чим?». Адже, напевно, таких як я, що приїжджають вперше, не мало. У день поїздки в мене було відчуття, ніби я їду на якийсь іспит, але не просто іспит, а життєвий іспит, тому що я не знав, як себе з ними вести. Адже діти, вони як живий радар, як не ховай свої почуття, як не прикидайся, вони все одно побачать тебе таким, який ти є.

Коли приїхали туди, я відчув якусь розгубленість, з ким і як спілкуватися, діточок так багато і всі різні. Почав шукати теми, які їм цікаві, якими я можу їх зацікавити. Але пік усвідомлення того, що найважливіше, що я можу дати дитині, настав тоді, коли я сидів за столиком з двома дівчатками п'яти і чотирьох років. Одна з них стала розповідати казку про Червону Шапочку. Вона розповідала її так, як я її ще жодного разу не чув, додаючи свої події і персонажів. Я ж намагався теж якось взяти участь у цій розповіді і вставити свої «5 копійок». Але коли я подивився в її очі, вони і сам погляд з усією щирістю, з якою може дивитися дитина чотирьох років, говорили: «Просто послухай мене!». Десь усередині себе я відчув її прохання без слів. Так-так, саме послухати, просто послухати. Це почуття я запам'ятаю надовго. Я зрозумів, що ті всі іграшки, які дарують, це лише частина щастя, яке залишається у дітвори, інша ж частина це увагу, яку ми можемо дати цим дітям, навчити тому, що самі вміємо. Тому, думаю недоречно те, що я відчув у цей день, назвати просто «враженням». Це набагато глибше, те, що залишиться в мені назавжди!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Про подарунки
З наближенням свят: день Святого Миколая, Новий Рік та Різдво починається тотальне нашестя на дитбудинки різних фондів, громадських організацій і просто хороших людей. До 5-6 груп людей звалюються на дітей у ці дні. Наші люди добрі, чуйні і хочуть допомогти дитбудинку, дітям, привітати їх зі святами і обов'язково привезти кульки різних цукерок і печива, ящики заморських фруктів та іграшки. Ну, як же без них?

Приїжджають такі різні люди, але привозять практично одне і теж. Повірте, іграшки привозять всі. Чомусь вважається, що дітям потрібно тільки це. Ні, я зовсім не проти допомоги дітям, я тільки за. Але - не таку. Таку вважаю шкідливою. Чому? Тому, що діти, особливо молодші, до середини грудня стають схожі на стиглі помідори від всієї цієї смакоти, алергія процвітає повним ходом. Тому що діти, отримуючи подарунки - їх не цінують, знаючи що приїдуть чергові тітки з дядьками і привезуть знову. Нещодавно в одному дитбудинку спостерігала таку картину. До вечора приїхала чергова група гостей з величезними кульками. Все це віднесли в молодшу групу. Діти відразу стовпилися навколо кульків з іграшками і, побачивши стільки красивих і «потрібних» речей, влаштували бійку. Не соромлячись, вони вихоплювали один у одного плюшевих зайців (наближався рік зайця), собак та інші іграшки, кричачи: «Це моє, я перша взяла!!!». Розбірки тривали до тих пір, поки кульки повністю не здулися. Тоді діти, втративши до них інтерес, розбрелися по кімнаті, тягнучи за собою нелегко здобутий іграшковий універсам. Вони жваво стали розглядати подарунки, не звертаючи увагу приголомшених гостей, які не знали як себе вести, а головне, не розуміли, що робити далі.

На допомогу їм прийшла вихователька, яка стала розповідати і показувати, як живуть дітки. Побувши ще трохи часу, благодійники виїхали, напевно, задоволені собою. Побачивши, 11-літню дівчинку з купою машинок, які весь час падали з її рук, я запитала, навіщо вони їй потрібні, та ще стільки багато. Вона відповіла мені: «Це до нас люди приїхали, і все це нам привезли, а я просто їх взяла."

Так, це правда. Всі ми приїжджаємо до дітей. І подарунки привозимо їм. Знали б вони тільки ці дорослі, що сталося з іграшками вже через годину після їх від'їзду, може не витрачали б такі гроші. Допомагати дітям треба і необхідно. Але як? І коли? Може треба пам'ятати про дітей і відвідувати сиріт протягом усього року, а не тільки на Миколая або день захисту дітей? Може фрукти і солодощі (і не тільки ці продукти) потрібні весь час, а не тільки на свята? А куплену і привезену книжку може краще почати читати? Може треба, перед тим як подарувати іграшки, познайомитися з дитиною, дізнатися хоча б його ім'я і вік, щоб не потрапити в халепу? Щоб для нього ви були не просто: «якісь люди приїхали, і щось непотрібне нам привезли», а стали людиною, яка приділила дитині свій час, проявила розуміння а, головне, поділилася теплом свого серця. Тому, що Ви - не одноразовий, Ви - небайдужий.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Подарунки
Напевно, немає такої людини, яка б не любила подарунки. Кожен з нас знає, що важлива не вартість подарунка, а його цінність для людини, якій він дарується. Приїжджаючи до дитячого будинку ми бачимо, що у дітей в матеріальному плані є багато чого, чого не мають діти, які живуть з батьками. Машинки, ляльки, м'ячі, які ми іноді привозимо, через дуже короткий час перетворюються на купу нікому не потрібної пластмаси. Привеземо ми, привезуть такі ж іграшки баптисти, адвентисти та інші дядьки й тітки, які, на честь найближчого свята, вирішили «порадувати» дітей.

Про іграшки там не мріють, їх не випрошують у батьків, очікуючи виконання заповітного бажання - мати ту чи іншу ляльку або машинку. Діти з дитячого будинку не стикаються з проблемою браку грошей у сім'ї, не бачать чужої праці, їжа береться в їдальні, а одяг «хтось приносить»... Є безліч способів допомоги дітям, які потрапили в складну соціальну ситуацію, куди більш економних, а іноді навіть таких, що не вимагають грошей зовсім. Спілкування з дитиною з дитбудинку вимагає скоріше ні грошей ні матеріальних витрат, а душевного розташування до дитини і любові.

Офіційно вихованці дитячих будинків іменуються «дітьми, що втратили батьківську опіку». І головне, чого цим дітям не вистачає так це уваги і любові. Кожного з них особисто ніхто не любить, ніхто не перевіряє у нього одного уроки, ніхто не питає, як пройшов день в школі, ніхто не приголубить і не поцілує на ніч. Саме індивідуального підходу і уваги потребують ці діти.

Коли приїжджаєш до дитбудинку, то дитина хоче, що б ти був тільки з ним. Писав, малював, ліпив, але ТІЛЬКИ З НИМ одним і ніким іншим. Пам'ятаю, у дитячому будинку в Боярці був хлопчик - Рома. Активний і задиркуватий - він не міг висидіти і секунди на одному місці. Не міг малювати, писати, читати, якщо поряд з ним нікого не було. Він задирався до всіх дітей і дорослих без розбору. Коли ж хтось із волонтерів сідав поруч з ним і приділяв увагу тільки Ромі, то забіяка перетворювався на золотого хлопчика. Його ніби міняли. Рома ставав слухняним і старанним, аби це спілкування було індивідуальним. Особиста увага до нього - це було чарівною паличкою.

Таких прикладів десятки. Багато дітей готові поділитися з тобою найпотаємнішим, розповісти про свої радощі, труднощі або проблеми, ти тільки сядь, поговори і приділи їм маленьку йоту своєї уваги. Такі подарунки - безцінні.